Log in

Canadian Shooting Results at the Olympic Games / Résultats du Canada en tir lors des Jeux Olympiques

Rio - 2016 

Athlete

Discipline

Rank

Cynthia Meyer

Women's Trap

7th

Lynda Kiejko

Women's Air Pistol 10m

38th

Lynda Kiejko

Women's Sporting Pistol 25m

38th


London - 2012

Athlete

Discipline

Rank

Dorothy Ludwig Women's Air Pistol 10m 34th
Cory Niefer Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 38th
Cory Niefer Men's Air Rifle 10m 46th


Beijing - 2008

Athlete

Discipline

Rank

Sue Nattrass Women's Trap 11th
Giuseppe Di Salvatore Men's Double Trap 19th
Giuseppe Di Salvatore Men's Trap 26th
Avianna Chao Women's Sporting Pistol 10m 39th
Avianna Chao Women's Sporting Pistol 25m 41st
Johannes Sauer Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 44th

Athens - 2004

Athlete

Discipline

Rank

Sue Nattrass Women's Trap 6th
Cynthia Meyer Women's Double Trap 11th (T)
Sue Nattrass Women's Double Trap 15th
Cynthia Meyer Women's Trap 16th


Sydney - 2000

Athlete

Discipline

Rank

Cynthia Meyer Women's Double Trap 5th
Sue Nattrass Women's Trap 9th
George Leary Men's Trap 9th (T)
Wayne Sorensen Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 10th (T)
Cynthia Meyer Women's Trap 10th (T)
Sue Nattrass Women's Double Trap 15th
Wayne Sorensen Men's Air Rifle, 10m 18th (T)
Jason Caswell Men's Skeet 19th (T)
Sharon Bowes Women's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 26th (T)
Sharon Bowes Women's Air Rifle, 10m 32nd (T)
Kim Eagles Women's Sporting Pistol, 25m 35th
Roger Caron Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 38th (T)
Kim Eagles Women's Air Pistol 39th (T)
Cari Johnson Women's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 40th
Wayne Sorensen Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 42nd
Cari Johnson Women's Air Rifle, 10m 48th

Atlanta - 1996

Athlete

Discipline

Rank

George Leary Men's Trap 8th
Kirk Reynolds Men's Double Trap 12th (T)
Cynthia Meyer Women's Double Trap 15th (T)
Rod Boll Men's Double Trap 19th (T)
Clayton Miller Men's Skeet 20th (T)
Jean-Francois Senecal Men's Air Rifle, 10m 30th (T)
Michel Dion Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 30th (T)
Michel Dion Men's Small Bore Rifle, 3 Posiitons, 50m 43rd
Paul Shaw Men's Double Trap 45th (T)
Jason Caswell Men's Skeet 53rd

Barcelona - 1992

Athlete

Discipline

Rank

Sharon BowesWomen's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m7th
Rodney ColwellMen's Air Pistol, 10m14th (T)
Christina Schulze-AshcroftWomen's Small Bore, 3 Positions, 50m14th (T)
Michael AshcroftMen's Small Bore Rifle, Prone, 50m15th (T)
George LearyMixed Trap16th (T)
Sue NattrassMixed Trap21st
Michel DionMen's Small Bore Rifle, Prone, 50m24th (T)
Wayne SorensenMen's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m26th (T)
Sharon BowesWomen's Air Rifle, 10m26th (T)
Sharon CozzarinWomen's Air Pistol, 10m31st (T)
Christina Schulze-AshcroftWomen's Air Rifle, 10m31st (T)
John PrimroseMixed Trap33rd (T)
Michel DionMen's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m33rd (T)
Guy LorionMen's Air Rifle, 10m35th (T)
Rodney ColwellMen's Free Pistol, 50m37th (T)
Jean-Francois SenecalMen's Air Rifle, 10m38th


Seoul - 1988

Athlete

Discipline

Rank

Sharon Bowes Women's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 5th
Sharon Bowes Women's Air Rifle, 10m 7th
Michael Ashcroft Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 8th
Marty Klepp Men's Air Rifle 14th (T)
John Primrose Mixed Trap 18th (T)
Christina Schulze-Ashcroft Women's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 19th
David Lee Men's Running Target, 50m 21st
Christina Schulze-Ashcroft Women's Air Rifle, 10m 22nd (T)
Pat Vamplew Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 24th (T)
Guy Lorion Men's Air Rifle, 10m 25th (T)
Jean-Francois Senecal Men's Small Bore, 3 Positions, 50m 25th (T)
Don Kwasnycia Mixed Skeet 27th (T)
Mark Howkins Men's Rapid Fire Pistol, 25m 29th (T)
Sue Nattrass Mixed Trap 30th (T)
George Leary Mixed Trap 33rd (T)
Marty Klepp Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 36th (T)

Los Angeles - 1984

Athlete

Discipline

Rank

Linda Thom Women's Sporting Pistol, 25m Gold
Sharon Bowes Women's Air Rifle, 10m 4th
David Lee Men's Running Target, 50m 5th
Bob Cheyne Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 9th
Guy Lorion Men's Air Rifle, 10m 11th
Mark Howkins Men's Rapid Fire Pistol, 25m 13th (T)
Pat Bawtinheimer Mixed Trap 17th (T)
Tom Guinn Men's Free Pistol, 50m 18th (T)
Christina Schulze-Ashcroft Women's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 19th
Mark Beddington Men's Running Target, 50m 20th
Christina Schulze-Ashcroft Women's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 22nd
Bob Cheyne Men's Air Rifle, 10m 23rd (T)
Jean-Francois Senecal Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 24th
Pat Vamplew Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 25th (T)
Jackie Terry Women's Air Rifle, 10m 28th
Robert Zedwane Men's Small Bore Rifle, 50m 30th (T)
Jules Sobrian Men's Rapid Fire Pistol, 25m 37th (T)
Daniel Belli Mixed Skeet 47th (T)

Montreal - 1976

Athlete

Discipline

Rank

Arne Sorensen Mixed Small Bore Rifle, Prone, 50m 6th
John Primrose Mixed Trap 7th
Hans Adlhoch Mixed Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 14th (T)
Kurt Mitchell Mixed Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 16th
Tom Guinn Mixed Free Pistol, 50m 23rd
Jules Sobrian Mixed Free Pistol, 50m 24th (T)
Daniel Nadeau Mixed Running Target, 50m 25th
Sue Nattrass Mixed Trap 25th (T)
Hans Aldoch Mixed Small Bore Rifle, Prone, 50m 28th (T)
Jules Sobrian Mixed Rapid Fire Pistol, 25m 31st (T)
Harry Willsie Mixed Skeet 35th (T)
Steven Kelly Mixed Rapid Fire Pistol, 25m 38th
Paul Laporte Mixed Skeet 56th


Munich - 1972

Athlete

Discipline

Rank

John Primrose Mixed Trap 7th
Bruno Da Costa Mixed Skeet 25th
Jules Sobrian Mixed Rapid Fire Pistol, 25m 29th
James Platz Mixed Trap 29th
Edward Jans Mixed Free Pistol, 50m 32nd
Bill Hare Mixed Rapid Fire Pistol, 25m 41st
Alf Mayer Mixed Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 42nd
Jules Sobrian Mixed Free Pistol, 50m 45th
Alf Mayer Mixed Small Bore Rifle, Prone, 50m 47th
Arne Sorensen Mixed Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 49th
Gil Boa Mixed Small Bore Rifle, Prone, 50m 50th
Donald Sanderlin Mixed Skeet 50th



Mexico City - 1968

Athlete

Discipline

Rank

Gerry Ouellette Mixed Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 6th
John Primrose Mixed Trap 8th
Donald Sanderlin Mixed Skeet 15th
Bill Hare Mixed Free Pistol, 50m 15th
Edward Shaske Mixed Trap 16th
Gerry Ouellette Mixed Small Bore Rifle, Prone, 50m 20th
Jules Sobrian Mixed Free Pistol, 50m 31st
Jules Sobrian Mixed Rapid Fire Pistol, 25m 34th
Harry Willsie Mixed Skeet 37th
Randy Schulze Mixed Small Bore Rifle, Prone, 50m 38th
Alf Mayer Mixed Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 38th
Keith Elder Mixed Rapid Fire Pistol, 25m 51st


Tokyo - 1964

Athlete

Discipline

Rank

Gil Boa Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 4th
Floyd Nattrass Men's Trap 12th
Garfield McMahon Men's Free Pistol, 50m 16th
Bill Hare Men's Rapid Fire Pistol, 25m 22nd
Bill Hare Men's Free Pistol, 50m 27th
George Marsh Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 31st
George Marsh Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 32nd
Gil Boa Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 38th
Harry Willsie Men's Trap 39th
Garfield McMahon Men's Rapid Fire Pistol, 25m 47th

Rome - 1960

Athlete

Discipline

Rank

Garfield McMahon Men's Free Pistol, 50m 11th
Gil Boa Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 12th
Edson Warner Men's Free Rifle, 3 Positions, 300m 24th
Edson Warner Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 27th
Godfrey Brunner Men's Free Pistol, 50m 30th
Evald Gering Men's Free Rifle, 3 Positions, 300m 32nd
Garfield McMahon Men's Rapid Fire Pistol, 25m 39th
Evald Gering Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 47th
Gil Boa Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 52nd
Godfrey Brunner Men's Rapid Fire Pistol, 25m 56th
Gil Henderson Men's Trap DNQ
Bill Jones Men's Trap DNQ

Melbourne - 1956

Athlete

Discipline

Rank

Gerry Ouellette Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m Gold
Gil Boa Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m Bronze
Gil Boa Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 6th
Gerry Ouellette Men's Free Rifle, 3 Positions, 300m 11th
James Zavitz Men's Free Pistol, 50m 13th
Earl Caldwell Men's Trap 17th
Gerry Ouellette Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 21st
James Zavitz Men's Rapid Fire Pistol, 25m 25th
Frank Opsal Men's Trap 32nd

Helsinki - 1952

Athlete

Discipline

Rank

George Genereux Men's Trap Gold
Gil Boa Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 4th
Roy Cole Men's Trap 13th
Gil Boa Men's Free Rifle, 3 Positions, 300m 19th
Gil Boa Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 21st
Edson Warner Men's Small Bore Rifle, Prone, 50m 26th
Edson Warner Men's Small Bore Rifle, 3 Positions, 50m 35th
Edson Warner Men's Rapid Fire Pistol, 25m 42nd

Paris - 1924

Athlete

Discipline

Rank

George Beattie Men's Trap - Team Silver
James Montgomery Men's Trap - Team Silver
Sam Vance Men's Trap - Team Silver
John Black Men's Trap - Team Silver
William Barnes Men's Trap - Team Silver
Samuel Newton Men's Trap - Team Silver
James Montgomery Men's Trap 4th
Sam Vance Men's Trap 6th (T)
George Beattie Men's Trap 6th (T)

Antwerp - 1920

Athlete

Discipline

Rank

George Beattie Men's Trap - Team 5th
James Montgomery Men's Trap - Team 5th
Sam Vance Men's Trap - Team 5th
William Hamilton Men's Trap - Team 5th
True Oliver Men's Trap - Team 5th
Ben McLaren Men's Trap - Team 5th
James Montgomery Men's Trap 6th
William Hamilton Men's Trap 11th
George Beattie Men's Trap DNQ
Sam Vance Men's Trap DNQ
John Black Men's Trap DNQ

Stockholm - 1912

Athlete

Discipline

Rank

Robert Hutcheson Men's Trap 17th
James Kenyon Men's Trap 45th
William Davies Men's Trap 46th

London - 1908


Athlete

Discipline

Rank

Walter Ewing Men's Trap Gold
George Beattie Men's Trap Silver
Walter Ewing Men's Trap - Team Silver
George Beattie Men's Trap - Team Silver
Arthu Westover Men's Trap - Team Silver
Mylie Fletcher Men's Trap - Team Silver
George Vivian Men's Trap - Team Silver
David McMackon Men's Trap - Team Silver
William Smith Men's Military Rifle - Team Bronze
Charles Crowe Men's Military Rifle - Team
Bronze
Bruce Williams Men's Military Rifle - Team
Bronze
Dugald McInnes Men's Military Rifle - Team
Bronze
William Eastcott Men's Military Rifle - Team
Bronze
Harry Kerr Men's Military Rifle - Team Bronze
Arthur Westover Men's Trap 5th (T)
Harry Kerr Men's Free Rifle, 1,000 Yards 6th (T)
Mylie Fletcher Men's Trap 7th (T)
Fred Utton Men's Free Rifle, 1,000 Yards 9th (T)
Charles Crowe Men's Free Rifle, 1,000 Yards 9th (T)
Sydney Brown Men's Free Rifle, 1,000 Yards 11th (T)
David McMackon Men's Trap 12th (T)
Dugland McInnes Men's Free Rifle, 1,000 Yards 16th (T)
Frank Morris Men's Free Rifle, 1,000 Yards 19th (T)
George Vivian Men's Trap 20th (T)
James Freeborn Men's Free Rifle, 1,000 Yards 27th
Frank Parker Men's Trap 27th (T)
Thomas Elmitt Men's Free Rifle, 1,000 Yards
28th (T)
James Jones Men's Free Rifle, 1,000 Yards
28th (T)
Arthur Martin Men's Free Rifle, 1,000 Yards
33rd
George Rowe Men's Free Rifle, 1,000 Yards
35th (T)
Arthur Steele Men's Free Rifle, 1,000 Yards
37th


© 2021 Shooting Federation of Canada.
All Rights Reserved

Tel: (613) 727-7483 | admin@sfc-ftc.ca
2451 Riverside Drive, c/o House of Sport, Ottawa, Ontario, K1H 7X7
Powered by Wild Apricot Membership Software